IELTS KURSU


IELTS (International English Language Testing System)

İngilizce yeterlilik göstergesi olarak en çok kabul gören testlerden biridir. IELTS, İngilizce'nin geçerli olduğu ortamlarda eğitim almak veya çalışmak isteyen adayların İngilizce dil seviyesini ölçmek için hazırlanmış bir sınavdır. 100'ün üzerinde ülkede 6000'in üzerinde eğitim kurumu, devlet kurumu, profesyonel organizasyon ve şirket bu test sonuçlarını İngilizce bilgisinin bir göstergesi olarak kabul etmekte ve buna göre değerlendirmeler yapmaktadır. Özellikle İngiltere, Avustralya, Kanada, İrlanda, Yeni Zelanda ve Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Öğretim Kurumlarına giriş için ve Türkiye´de bazı üniversitelerin İngilizce hazırlık sınıfından muafiyet için bu sınav skoru kabul edilir. IELTS, adayların dil bilgisi, okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerini ölçer. Sınav 4 temel bölümden (okuma, yazma, dinleme ve konuşma) oluşur. Akademik ve Genel IELTS sınavları vardır, ancak yüksek öğrenim için geçerli olan Akademik IELTS sınavıdır.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

TOEFL / IELTS Ingilizce okuma-yazma-konusma-dinleme ve analiz etme yetilerini degerlendiren bir sınavdır.

TOEFL / IELTS için çalışacak öğrencilerin her şeyden önce en az Upper-Intermediate (Orta Sonrası) düzeyde genel İngilizce yetkinlikleri olmalıdır. Dinleme bölümünde ağırlıklı olarak Amerikan/Kanada aksanlari işitileceğinden, adayların en az birkaç farklı TOEFL / IELTS hazırlık kitabının dinleme materyallerini çok iyi çalışmaları gerekmektedir. Ayrıca yapılacak genel dinleme çalışmalarında dizilerden ya da İngilizce belgesellerden yararlanılabilir. (ki bu dokumanlari calisacagimiz sure zarfinda sizlere saglayacagiz).Okuma bölümüne hazırlık için akademik düzeyde kelime bilgisi çalışılmalı ve akademik metinler okunmalıdır. Yazma çalışması mutlaka bir öğretmen gözetiminde yapılmalı ve alınan geri bildirimler doğrultusunda sınav gününe kadar olabildiğince çok makale yazılmalıdır. Konuşma çalışması için tecrübeli bir öğretmenden yardım alınmalı ve olası konuşma konuları için zihinsel hazırlık ve pratik yapılmalıdır.??Bütün bu çalışmalar için uzmanlarca hazırlanmış sıkı bir müfredat programı en akıllıca çözümdür. Gözüken odur ki, TOEFL / IELTS öğrencilerin kendi başlarına çalışabilecekleri bir sinav degildir. Bu nedenle adayların profesyonel yardım almaları faydalı olmaktadır. Ne var ki bu yardım genel İngilizce kursları veya öğretmenleri ile değil, TOEFL / IELTS konusunda uzmanlaşmış ve müfredat programı geliştirmiş bir kadro yardımıyla olmalıdır.??

- TOEFL / IELTS
- LISTENING
- READING
- WRITING
- SPEAKING
olmak üzere dört bölümden oluşur.

Listening (Dinleme): Bu bölümünde çeşitli monolog ve diyalogları dinlemeniz ve bunlarla ilgili soruları yanıtlamanız istenecektir. Bu konuşmaları tekrar dinleme seçeneğiniz yoktur.

LISTENING BOLUMUNE NASIL HAZIRLANACAGIZ?
Bu bolum sorularini eksiksiz yanitlamak icin sadece kelime ve grammer bilgisi degil ayni zamanda aksanlara ve dile karsi bir kulak dolgunluguna sahip olmak gerekmektedir.Takip edecegimiz kitaplar icerisinde sayisiz dinleme egzersizi bulundurmaktadir.Bu egzersizlerin yani sira her ders yapacagimiz son otuz dakika konusma bolumlerinde sececegim uc ayri topic icin 10 ar dakikalik konusmalar yapmanizi isteyecegim.Bunlarin haricinde konusma ve dinleme bolumleri icin yabanci hoca ile yapacaginiz derslerde yaklasik iki yuz farkli konu uzerine dinleme yapacak ve konusacaksiniz.Bu dinleme ve konusma derslerinde yabanci hoca ile beraber TOEFL / IELTS e ozel hazirlamis oldugumuz kelime kartlarindaki kelime ve grammer yapilarini kullanmaya ve size de kullandirmaya ozen gosterecegiz.

Academic ve General Training Reading Bolumu: Bu bölümde diğer sınavlarda olduğu gibi okumanız için çeşitli pasajlar verilecek ve yanıtlamanız istenecektir. Academic ve General arasındaki fark ise pasajların akademik ve genel İngilizceyi ilgilendirecek şekilde hazırlanmış olmasıdır. Her ikisi için de verilen süre aynıdır.

READING BOLUMUNE NASIL HAZIRLANACAGIZ?
Readingler akademik ingilizce ile hazirlanmis olup kelime dagarciginizi ve kompleks cumleleri anlama kabiliyetinizi degerlendirmek amaciyla hazirlanmistir.Uc dort satiri doldurabilecek uzunlukta cumleler karsiniza cikabilmektedir bu Readinglerde.Onemli olan nokta cumleleri bolebilme yetisini kazanarak verilen dilbilgisi kalibi ve kelimeleri taniyip sorulan sorulara duzgun bir cumle yapisi ile cevap verebilmektir.

Academic ve General Training Writing: Bu bölümde ise size verilen konu başlığı hakkında 150 ve 250 kelimeden oluşan iki text yazmanız istenecektir. Academic Writing'i seçen kişilerden 150 kelimelik yazılarında kendilerine verilen bir diyagram ya da tablo hakkında görüşlerini belirten ve oradaki bilgileri açıklayan bir yazı beklenecektir.(IELTS icin gecerli) 250 kelimelik yazı ise bir fikir ya da bir sorunun çözümü ile ilgili görüş ve becerilerini gösteren bir yazı olacaktır.TOEFL icin ise size verilen konu hakkinda 150 kelimelik genel bir makale, 250 kelimelik yazıda ise kendilerine verilen bir problem hakkında görüş bildiren bir yazı yazmaları istenecektir.

WRITING BOLUMUNE NASIL HAZIRLANACAGIZ?
Bu bolum gercekten sabirli ve kararli bir ruh hali gerektirmektedir cunku size verecegimiz konu basliklari dogrultusunda gunde iki essay yazmanizi bekleyecegiz ve hergun hazirlayip getirecegimiz diyagram ya da tablolari yorumlayan ayri bir yazi isteyecegiz.Bir sonraki derse kadar hazirlamaniz gereken bu yazilari konu basligi ya da diyagrama uygun vocabulary kullanarak daha onceden calismis oldugumuz kompleks writing kaliplarini goz onunde bulundurarak hazirlamanizi isteyecegiz.

Speaking: Bu bölümde yabanci bir konusmaciyla yüz yüze bir görüşme yapmanız gerekecektir. Burada amaç sizin konuşma ve kendinizi sözlü olarak ifade etme yeteneğinizi ve yeterliliğinizi ölçmektir. Bu bölüm yaklaşık 15 dakika sürmektedir.

SPEAKING BOLUMUNE NASIL HAZIRLANACAGIZ?
Speaking bolumu her ne kadar sinavin en basit kismi olarak dusunulse de dogru hazirlanilmadigi takdirde zorlanabilininen bir bolumdur.Oncelikle karsinizdaki yerli hoca dile ne kadar hakim olursa olsun bu bolume kesinlikle ve kesinlikle yabanci bir hoca ile hazirlanilmasi gerekmektedir.Bu konuda size yardimci olacak olan yabanci hocamiz sinavda cikmasi muhtemel 500 konu basligini hazirladigi program dogrultusunda sizinle calisir.Hizli dusunme,sonuc cikarma ve yorum yapma,hatta sıkıstiginiz durumlarda sizi kurtaracak cumle yapilarini size ogreterek konusma kismina sizi gayet rahat ve guvenli sekilde hazirlamayi hedefler.

KULLANACAGIMIZ KAYNAKLAR:

- CHECK YOUR VOCABULARY FOR ACADEMIC IELTS/THIRD EDITION –DAVID PORTER
- CAMBRIDGE IELTS PREPARATION(WRITING-SPEAKING-LISTENING-READING)
- KENDI DERLEDIGIMIZ OKUMA PARCALARI
- IELTS SPEAKING/WRITING TOPICS
- KELIME KARTLARI
- BELGESELLER/FILMLER

 

  KPDS KURSLARI
IELTS KURSLARI
  TOEIC KURSLARI
  ÜDS KURSLARI
  TOEFL KURSLARI
  GENEL İNGİLİZCE